THE WORLD OF BANKSY

Unikátní příležitost vidět pod jednou střechou díla jednoho z nejprovokativnějších a
nejvýznamnějších žijících umělců na světě!

THE WORLD OF BANKSY

Skrze „World of Banksy“ jsme vytvořili první koncept exibicí Banksyho děl na světě. Spolu s našimi partnery z Francie, Itálie, České republiky, Německa a Anglie hrdě spolupracujeme i s několika sběrateli Banksyho originálních děl, a také s několika předními graffiti umělci.
Naše výstavy již přilákaly statisíce návštěvníků do nejznámějších galerií po celé Evropě, včetně Manesovy galerie v Praze, Espace Lafayette-Drouot Art Gallery v Paříži, Espacio Trafalgar Art Gallery v Barceloně, Teatro Nuovo v Milánu, Bikini v Berlíně a mnoho dalších.
„The World of Banksy“ se zaměřuje na zprostředkování umělcových myšlenek širšímu publiku bez nutnosti cestovat. Zejména ve městech, kde se jeho díla prozatím neobjevila, si jeho tvorbu mohou vychutnat milovníci umění celého světa a rozjímat tak o jeho myšlenkách zpochybňujících mnoho politických témat, jako jsou válka, imperializmus, mír, individualizmus, chamtivost, chudoba, kapitalizmus, konzum a pokrytectví.
V duchu Banksyho známého výroku „autorská práva jsou pro slabochy“, naše výstavy jsou otevřeně zcela neautorizované a byly kompletně zorganizovány bez umělcovy účasti.

O LOKALITĚ (JAKÉ TO MÍSTO!)

Stejně jako Banksy prezentuje svoje díla obvykle na neobvyklých místech, také naše výstava se bude konat ve velice neobvyklé lokalitě – kostelu přímo v srdci Prahy. V 15.století zde kázal český kněz a reformátor Jan Hus. Kostel a přilehlý klášter byly později zrušeny během reforem v 18.století císařem Josefem II. V moderní době sloužila budova kostela jako skladiště a noční klub. Nyní, o staletí později, hostí kostel konečně dalšího reformátora – Banksyho!

IBANKSY: NOVÁ DIMENZE

iBanksy, zcela nová, ostřejší forma konceptu „The World of Banksy“ probouzí k životu Banksyho satirické a podvratné pouliční umění pomocí inteligentního video formátu! Zcela poprvé zahrnuje Banksyho exibice rozsáhlou kolekci video animací.
Eric NgEric Ng
23:01 19 Nov 22
It's an excellent museum of banksy's art collection. They've recreated many of bansky famous pieces and I really like the details and the description they have explaining where the art piece is found and the story behind it. It's just a fascinating experience i highly recommended this museum if you are a fans of arts and modern art with meaning behind it.
Zoe BackhouseZoe Backhouse
07:50 12 Nov 22
This exhibition is well laid out and has some great peices, however, it is all replicas of Banksy work. We asked staff if there was any original peices and they said the owners have told them there is but they don't know which to protect it from getting stolen.I love Banksy art work and street art, however, I was disappointed with this exhibition as I was expecting to see some Banksy originals up close.I am lucky enough to live close enough to Bristol UK so have seen a few of his installations there but being able to view up close would have been great.Basically this is a warehouse full of (very well done) replica Banksys hung on walls.
Ilan KaderIlan Kader
22:42 05 Oct 22
Such a lovely surprise to find this exhibition.Although it's not an official Banksy, it displays a wide range of his graffiti and art work.The light and music help the spectators to submerge into the experience.There are 2 floors and a gift shop offering prints, key chains and other Banksy's art.
一彈凡尘一彈凡尘
16:45 08 Aug 22
I have seen Banksy's works before, especially the one "Girl and Red Balloon". While wandering yesterday, I found out that there is the Banksy Museum in Prague, and I decided to visit it undoubtedly. The studio is located in an old church, that atmosphere is superb. With the combination of lighting and music, it feels like you are walking alone in the alley and suddenly encountered a thought-provoking graffiti on the wall, and after looking at it, you smile and agree with the connotation from the bottom of your heart.
Danielle Belle EauDanielle Belle Eau
02:14 23 May 22
Really well thought out Banksy exhibit, worth a visit, especially on a hot day. Inside an old church which added to the experience. Don’t miss the gift shop!
Maximilian EickMaximilian Eick
16:13 10 May 22
I would recommend this experience for everyone that loves modern art or social critical art. The artwork is very nice and have a emotional connection to the topic relevant in the world.
Jeff SmithJeff Smith
19:42 12 Apr 22
Visited the Banksy exhibition in Budapest a while ago , and wasn't disappointed in the exhibition in Prague , think more people should have their minds opened up.
ErikaErika
11:21 10 Mar 22
I noticed this Banksy exhibition when walking in the very corner of old town Prague. The place is away from the main street, located in a humble building. But once you go in, you will slowly immersed in Banksy arts and deep into all the story and meaning behind it. One of my friend didn't not about Banksy before, but after this exhibition, he is a fan.
Gogo ChrysofakiGogo Chrysofaki
21:15 08 Mar 22
Is not an official Banksy exhibition by Banksy but is a very good organized one!!I really liked the place and the way the art is exhibited. The videos and music are a great add on also the explanation of each graffiti. Well informative about Banksy and his art and I highly recommend it
js_loader